Skip to main content

Yaz biterken

By 10/01/2020Kasım 13th, 2020Uncategorized
Yaz boyunca ve bahar aylarında otomobillerimizde ve evlerimizde sıkça kullandığımız teçhizatlar klimalarımızdır. Otomobillerde aynı zamanda görüşü olumlu ya da olumsuz etkileyen aktif güvenlik gerecidir.
Klimalarımız doğru kullanıldığı takdirde bize fayda sağlar. O nedenle sizlere birkaç hatırlatmada bulunacağım.
Özellikle aşırı sıcaklarda ama genel olarak otomobile biner binmez klima açılmamalıdır. Otomobile binildiğinde mutlaka cam açılıp otomobilin içi havalandırılmalıdır.
Otomobillerin içindeki, sektörde “trim” olarak adlandırılan plastik aksam yüksek ısıyla solunduğu takdirde kanserojen etki göstermektedir ki bu durum başka hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Klimadan maksimum verim elde edilmesi için klima gazı filtresi gibi bakım gerektiren parçalarının değişmiş veya yenilenmiş olması gerekmektedir.
Klima kullanılırken hava direkt sürücü ve yolcuların üstüne gelmemeli mutlaka dolaylı olarak otomobilin içini soğutmalıdır.
Yazın klima etkisi ile yüz felci oranı diğer mevsimlere göre çok daha fazladır. Klima bakımıyla ilgili hatırlatmamızda da değindiğimiz gibi polen filtresinin değiştirilmiş olmasına dikkat etmemiz gerekir. Klimaların bakteri ve mikroorganizmalar yönünden oldukça zengin cihazlar olduğu unutulmamalıdır.
Güvenli seyirler dilerim.

08508850

WhatsApp'la Bilgi Al