Skip to main content

Bağlanmak

By 10/01/2020Aralık 20th, 2021Uncategorized

Gün geçmiyor ki yeni bir teknolojik yenilik duymayalım. Hoş bu yenilik bize biraz geç gelecek sanırım çünkü henüz altyapı uygun değil. Ancak bir yolunu bulup sizin için test ettim. Bu yazıdan dolayı inşallah Murat Yıldız teknoloji sayfalarına bulaştım diye kızmaz. Şaka bir tarafa söz konusu teknoloji otomobillerde olunca bu sayfada olması daha doğru.

Konumuz CAR PLAY uygulama, bir Apple ürünü. Basit ve ana hatlarıyla Apple cihazınızın ekranını aracın müzik sistemine aktarıyor ve siz telefonu, haritayı ve son dönem hayatımıza giren sıkça kullandığımız Apple müzik ile Spotify uygulamarını telefonunuza dokunmadan aracın ekranından kullanabiliyorsunuz.

Bu uygulamayı sadece takip etmekle kalmadım, bizzat test ederek edindiğim fikirlerimi paylaşacağım. Test için Seat Ibiza otomobilimizi bize ulaştıran Doğuş Otomotiv’e teşekkür etmeden geçmeyelim.

Uygulama, pratik, kullanışlı ve tam bir Apple cihazı felsefesi ile doğru orantılı ‘basit’…

iPhone cihazınızı aracın USB’sine kabloyla bağlayıp ekrandan telefonunuzu seçerek bağlanmak yeterli. İşlem bu kadar ‘basit’. Daha sonra ekranınıza gelen kullanmak istediğiniz uygulamaları seçiyorsunuz. Uygulamalar konusunda şöyle bir uyarı var; ülkelere göre değişiklik gösterebiliyor.

Bu ne demek? Örneğin Türkiye ile haritalar protokülünde anlaşma sağlanmadığı için uygulamanın haritası çalışmıyor. Ancak bir adrese gidiyor iken aracın ses siteminden yönlendirmeleri alabiliyorsunuz, ekranda haritayı göremiyorsunuz.

Güncel ve en sık kullanılan uygulamalardan biri olan Spotify müzik platformu ara yüzü ve dokunmatik ekran ile kullanımı çok kolay hale getiriyor. Audio books, Podcast’ler ve iHeartRadio diğer öne çıkan uygulamalar… Yakınlarda ülkemizde kullanılmaya başlayan Apple müzik uygulamasının kullanıldığını zaten söylememize bile gerek yok.

Bu sistemin sürücüye en yararlı ve kullanırken faydalandığım yönü, dikkatimizi dağıtmadan direkt telefonumuza ulaşabiliyor olabilmemiz. Ayrıca siri özelliğini kullanarak telefon araması ya da müzik seçimi yapabiliyoruz. Ancak dikkatimizi az dağıtıyor diye yolda şarkıdan şarkıya, uygulamadan uygulamaya geçmek, sürüş güvenliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebeple aracımızı hareket ettirmeden önce şarkı, albüm veya çalma listemizi seçtikten sonra aracımızı vitese takarak hareket edersek riskimizi büyük oranda yok etmiş oluruz. Sistem şu anda yüzden fazla otomobil modeli üzerinde çalışıyor ve iki adet müzik sistemi firması tarafından üretiliyor. Her marka model otomobile de uyarlanabiliyor.

Kullandığımız cihazın teknolojisi ne kadar ileri olursa olsun hakimiyeti ve emniyeti elden bırakmayın.

Next Post

08508850

WhatsApp'la Bilgi Al