no image added yet.

Büyüklerimiz “Nerede o eski bayramlar?” diye söze başlardı. Şimdilerde aynısını bizler söylüyoruz, mutlaka anlamı farklı ama söylüyoruz. Özellikle işi biraz olsun otomobil olan, sürüş olan ve bizim işlere kıyısından köşesinden bulaşmış herkes tarafından söylüyoruz.

Evet, söz ettiğim bizim sanal canavarımız; TRAFİK CANAVARI!

Sanal canavar” diyorum çünkü ülkemizde hiçbir sürücü kaza yapmaz! Genelde araba yoldan çıkar, arabanın freni tutmaz, araba kayar… Sürücülerin hiç bu problemlere etkisi yoktur. Dünya otonom otomobillerle uğraşa dursun, Türk sürücüler kendimi bildim bileli icat etmiştir.

Şaka bir yana sürüş karnemiz, ehliyet aldığımız günden itibaren zayıflarla dolu ve kanaat notuyla bile geçilemeyecek durumda. Bir de bayramlarda yurdun dört bir tarafında artan trafik yoğunluğu oluşunca kazalar kaçınılmaz oluyor, üzücü tabii ki.

Halbuki hiçbir maliyet olmadan bu kazalar yüzde elliye kadar gerileyebilir. Nasıl mı? O kadar basit ki…

Biraz öngörü, biraz saygı, biraz tedbir, bolca dikkat bu işi çözebilir. Birkaç örnekle durumu anlatalım:

Bayramda seyahate çıkıyor iseniz önceden mutlaka aracın bakımlarını yaptırınız. Eğer yakın bir tarih veya kilometrede bakımdan çıktıysa kritik noktaları kontrol ediniz (tedbir). Seyahat planınızı yaparken tatil sürenizi, tahmini sürüş sürenizi çok iyi planlayıp tatilinizi ve sürüşünüzü aceleye getirmeyiniz (öngörü). Seyahat süresince mutlaka iki saatte bir on beş-otuz dakika arası, dört saatte bir otuz-altmış dakika arası mola vermeyi ihmal etmeyiniz ve sürüş esnasında radyo, navigasyon ve telefonu mümkün olduğunca az kullanın.

Bu şekilde davranarak kaza istatistiklerini lehimize çevirmek hayal değil ancak bunu sadece karşımızdaki sürücülerden beklemek yanlış. Bütün bu değişikliklere önce kendimizden başlamamız gerekir ki; etrafımıza da etki etsin ve yaygınlaşsın.

Trafik ortamını paylaşan paydaşlar olarak hepimizin üzerine düşen aynı. Önce birey olarak, sonra da paydaşlar olarak bilinçlenirsek ve en önemlisi olayın ciddiyetinin farkına varırsak işin üstesinden gelebiliriz.

Dünyanın hiçbir yerinde olmayan trajikomik bir tabloyu da sizinle paylaşmak isterim. Bu tablo. Türkiye’de son on yılda bayramdaki trafik kazalarında yaralanan ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızla ilgili…

Bu tablonun bizlere ders olması ve istatistiklerin bir parçası olmamamızı diliyorum.

WhatsApp'la Bilgi Al