no image added yet.

Birkaç senedir yazı yazıyorum, ilk defa geçtiğimiz ay yazdığım konu üzerine bu kadar reaksiyon aldım. Demek ki benim gördüğüm, tanıklık ettiğim vurdum duymaz ailelerden daha fazla duyarlı aileler varmış. Hatırlatmak için kısa bir özet geçeyim, çocuklarımızın otomobillerde koltuksuz, kemersiz seyahat etmesinden, kanundan, kuraldan bahsetmiştik. Hoş, konu çocuklarımız olunca kanuna ne hacet! Aslında konunun özü bir formül. Yok, matematik konusunda ahkam kesecek değilim. Küçücük bir hatırlatma yapıyorum ve bu formülün açılımını size başka bir dille açıklayacağım:

Otomobil sürüşü esnasında sürüş güvenliğini etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi kabin disiplinidir. Otomobilin içinde herhangi bir nesnenin sabitlenmeden taşınması sonucu otomobilin fren yapmasıyla beraber yer değiştirmesidir. Ne kadar hızlı gidiyor isek aracın içindeki nesnenin başka bir yere çarpma hızı o kadar fazla olur. Bir örnekle açıklamak gerekirse:

Otomobilin içindeki 500 cl’lik bir pet su şişesi;

40 km ile 500×10: 5.000 cl (5 litre)

50 km ile 500×20: 10.000 cl (10 litre)

70 km ile 500×40: 20.000 cl (20 litre)

veya kilogram ile sürücüye çarpacak, ona zarar verecek ya da sürüş konsantrasyounu bozup kaza yapmasına sebep olacaktır. Otomobilinizin içinde taşıdığınız nesnelere dikkat etmelisiniz. Mümkün ise taşımayı bagajda yapmalısınız ki daha güvenli bir seçenek olur .Günümüzde artık bagajda taşıma yapmak için bağlama ve sabitleme aparatları satılmaya başlandı. Kendim de bizzat kullanıyorum ve çok da memnunum. Sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.

Sileceklerimizin performansı

Hazır sürüş güvenliği demişken, malum kış mevsimi ile ilgili bir haztırlatmada daha bulunmak istedim. Trafikte görmek çok önemlidir. İyi görmek her şeyden önemlidir. Her ne kadar kurak bir kış geçiriyor olsak da yağmurda görüşümüzün en iyi şekilde olması için sileceklerimizin performansı çok önemlidir. Silecek lastiklerimizi yılda iki kez değiştirmemiz gerekir. Yazın güneşin yakıcılığından olumsuz etkilenen silecekler sertleşir ve camı iyi temizleyemez. Sürüş esnasında görüş bozukluğuna sebep olabilir. Kışın da yoğun kullanım nedeniyle yıpranan silecekleri bahar mevsiminde değiştirmeliyiz ki yazın ihtiyacımız olduğunda tam performans alabilelim.

Otomobile, otomobil sürüşüne ait kısa bilgiler vermeye daha sonraki sayılarımızda da devam edeceğiz. Otomobile dair her şeyle görüşmek üzere…

WhatsApp'la Bilgi Al