Motosiklet Eğitimi

no image added yet.

 Motosiklete gönül verdiniz ve bir yerden başlamak istiyorsunuz. Peki, nereden başlamalısınız?

 Öncelikle motosiklet ehliyeti ve eğitim veren bir kurum araştırılmalı. Araştırmalarınızı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur eğitimleri kimden alacağınızdır. Hayati önem taşıyan kurs ve eğitmen seçiminizi çok iyi yapmanız gerekmektedir.

 Motosiklet eğitimlerinde temel amaç; insanların motosiklet üzerinde el ayak  koordinasyonlarının geliştirilmesi, denge kontrolünü sağlayabilmeleri ve dış etkenlerden meydana gelebilecek bir durumda neler yapılması gerektiğini öğrenmektir.

 Motosiklet üzerinde iyi bir sürüş yapabilmeniz için, motosiklet üzerinde konumlanmak çok önemlidir. Eğitimlerde öğrencilere ilk derslerde oturuş pozisyonu ile ilgili bilgiler aktarılmalıdır. Kafanız, gözleriniz(bakış açınız), omuzlar, dirsekler, eller, beliniz, dizleriniz ve ayaklarınızın konumu doğru olmalıdır.

 Motosiklette bakış açısı çok önemlidir. Gözleriniz devamlı hareket halinde olmalıdır. Algılarınızın ise açık olması gerekmektedir.

 Ayna ve çevre kontrol becerilerinizi çok iyi geliştirmeniz gerekmektedir.

 Motosiklet hareket ettikten sonra kesinlikle önünüze değil ileriye doğru bakmalı, dönüşlerde motosikletten önce kafanızı döneceğiniz yere doğru çevirmeniz gerekmektedir.

 Omuzlar ve kollar rahat bir şekilde aşağı doğru konumlanmalıdır. Dik ve kasılmış durumdaki omuz ve dirsekler hareket halindeki motosikleti kullanırken sizi rahatsız edebilir.

 Ellerinizi, el bileklerinizi, ayaklarınızı ve ayak bileklerinizi doğru pozisyonda kullanmak vites ve arka fren kullanımınızı rahatlatırken  debriyajı ve gazı doğru tutuş pozisyonunuz rahat bir motosiklet kullanımınıza yardımcı olacaktır.

 Bu ve bunun gibi daha birçok bilgiyi ehliyet alacağınız kurumdaki motosiklet eğitmeni tarafınıza iletecektir. Onun içindir ki eğitim ve ehliyet alacağınız kurumu ve eğitmeni seçerken ince eleyin sık dokuyun!

 Bir kartal gibi yollarda iyi seyirler…

WhatsApp'la Bilgi Al