Motosiklet Kaskı Seçimi

Motosiklet kaskı seçimi bir çok sürücünün kafasını karıştıran göreceli bir istir. Yeni başlayanlar için bir çok seçenek, model ve her satıcının kendi markasını satabilmesi adına, alıcıya kaskı allayıp pullayıp satmak icin verdiği bilgiler, motosiklet kaskı alacak kişinin kafasının iyice karışmasına sebep olmaktadır.

Ülkemizde ve dünyada motosiklet kullanılan her ülkede kask takmak yasal zorunluluktur. Motosiklet kullananlar üzerinde bulunması gereken tek koruyucu ekipman kask değildir. Zorunlu kılınan kaskın yanında mutlaka montumuzu(omuz,dirsek ve sırt korumalı), eldiveninizi, pantolonunuzu botunuzuda mutlaka giymenizde yarar vardır. Ama ülkemizde sadece kaskın zorunlu olması bir çok motosiklet kullanıcısının sadece kask takmasına yol açmaktadır.

Kasklar kapalı kask, çenesi açılabilen ve yarım kask (yüzü ve çeneyi açıkta bırakan) olmak üzere 3e ayrılır. Bunlar arasında en güvenilir ve en çok tercih edileni fullface olarak adlandırılan ve bir çok motosiklet yarışlarında sürücüler tarafından kullanılan kapalı kasklardır. Geriye kalan yarim kask ve çenesi açılıp kapanabilen kasklar güvenlik acısından kapalı kaska göre daha korunaksızdır.

Siz sevgili motosiklet kullanıcılarına ya da yeni başlayacak olanlara tavsiyem kapalı kask kullanmanızdır. Kask model ve marka seçimi konusunda da internet ortamında dolasan sayısız bilgi fazlalığı kafanızı karıstırabileceginden dolayı, yapmanız gereken; motosiklet yarışlarında özellikle pist yarışlarında motosiklet pilotlarının kullandığı markalar üzerinde yoğunlaşmanızda fayda vardır. Yarışlarda kullanılan marka ve modeller diğer markalara göre biraz daha pahalı olabilir ama unutmayın ki; motosiklet kazalarında ikinci bir kazayı yapma sansınız olmayabilir.

Bir kartal gibi yollarda iyi seyirler…

WhatsApp'la Bilgi Al