Skip to main content

* Büyük araçların arkasında durmanız gerektiğinde(kamyon, minibüs, otobüs, tır vb.) mutlaka sağ veya sol dikiz aynasından baktığında sizi görebileceği bir noktada durun ve aranızda en az 3-5 metre mesafe olmasına özen gösterin.

* Asfalt çalışması yapılan yollara dikkat ediniz. Asfalt atılmadan evvel eski asfaltın sökülmesi için tırmıklanan yol kanallar oluşturmakta, bu da biz motosiklet kullanıcıları için potansiyel tehlike yaratmaktadır. Bu gibi bir durumlarda hız azaltılmalı, direksiyon biraz daha sağlam tutulmalı ve soğuk kanlı hareket edilmelidir.

* Önünüzde, yanınızda, arkanızda seyreden otomobil sürücülerinin bir çoğu direksiyon başında telefonlarını kullanmaktadır. Siz ne kadar iyi bir sürü olursanız olun karşınızdakinin yapacağı en ufak bir hata biz motosiklet sürücülerine zarar verebilir. Seyir halindeyken çevre analizinizi çok iyi yapınız.

*Motosiklet üzerinde tehlike her zaman ön tarafta değildir. Arkadan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı aynalarınızı sık sık kontrol ediniz.

* Son zamanlarda dikkatimi çeken unsurlardan biri de; bazı motosiklet sürücülerin sıkışık trafikte emniyet şeridini kullanırken(ki yasak!!!) sanki hiç durmayacakmış gibi gitmeleridir. Fakat unutulmamalıdır ki, bir araç durmak istediğinde, bir sorun veya arıza olduğunda sürücü aracını direk emniyet şeridine çekecektir. Çekerkende muhtemelen ya sağ aynasını hiç kullanmayacaktır ya da motosikletleri fark edemeyecek şekilde kullanacaktır. O yüzden emniyet şeridini kullanırken motosikletinizin hızını frene bastığınızda durdurabileceğiz bir hızda tutun.

*Şehir içlerindeki bazı tünellerde karayollarının ışık sistemleri yetersiz kalmaktadır. Özellikle güneş gözlüğü veya renkli vizör kullanıyorsanız tehlike daha da artmaktadır. Dikkattt!!!

*Taksi, minibüs, otobüs ve büyük araç sürücülerine ayrıca dikkat ediniz.
Yolun ortasında müşteri indirebilirler! (Özellikle sıkışık trafikte!) Yolun en solundan en sağına müşteri alabilmek uğruna sizi hiçe sayabilirler. (Bu noktada demin yukarda yazdığım ayna kontrollerinin önemi devreye giriyor.)

* Büyük araçların sağa veya sola dönüşlerinde kaldırımla ya da araçla aralarına kesinlikle girilmemelidir. Unutulmamalıdır ki büyük araçlar dönüşlerde geniş bir açıyla dönüşe başlar , dönüş devam ettikçe açı daralır. Sizin araya girmeniz sıkışmanıza neden olabilir.

08508850

WhatsApp'la Bilgi Al