Motosiklet Sürüşünde Kaskınızı Kesinlikle Takın

Kask, koruyucu ekipmanlar içersinde en önemli olanıdır. En hayati organlardan biri olan beynimizin de içersinde bulunduğu başı hem darbelerden korur hem de sağlıklı bir yolculuk yapmamıza yardımcı olur. Kaskların görüş acısını daralttığı, duymaya bir miktar engel olduğu, boyun incinmelere sebep olduğu, terlettiği gibi bazı yanlış kanılar bilimsel deneyler ve tecrübeler ile aksi kanıtlanmış olsa da, hala pek çok kişi tarafından dile getirilmektedir. Oysaki dünya üzerinde üretilen bir çok kask insanların başlarına alabilecekleri en hafif darbeleri bile azaltabilecek şekilde tasarlanmaktadır.

Kasklar; sürücülerini her türlü hava şartlarında dış etkenlerden korur. Sürüş sırasında karşılaşılabilecek yağmur, rüzgar, toz, çamur ve sinekler v.b gibi etkenlerden vizör sayesinde kurtularak sağlıklı bir sürüş yapabiliriz.

Kaskların yapıları incelendiğinde dört bölümden oluştuğu görülmektedir. Bunları sıralayacak olursak;

* Dış kabuk,
* Darbeyi emen katman,
* Baş ile temas eden katman
* Sıkılık ayarı çene kayışı.

Kaskların koruyucu işlevi yerine getirmesinin temel prensibinin darbeyi emip kendisine zarar vermek olduğu için kaskların darbelerden kesinlikle uzak tutulması gerekmektedir. (Kaskın elinizden kayıp yere düşmesi vb. gibi) Kasklarınıza çok iyi bakmış olsanız bile belirli bir kullanım süresi vardır. Bu süreyi kask üreticileri 2 ila 5 yıl olduğunu ileri sürmektedirler.

Kaskımızı seçerken dikkat etmemiz gerekenler;

* Başınızı alın kısmından çevresinin ölçümü ve bu ölçüme göre kask seçimi,
* Koruma özelliği,
* Havalandırması,
* Cam (Vizör) özelliği,
* Stokta bekleme süresi,
* Güvenlik Belgesi,
* Marka Kalitesi,
* Ağırlığı.

Kask biz motosiklet sürücülerinin görünürlülüğünü sağlayabilecek en önemli unsurlardan biridir. O yüzden kask seçimlerimizde bunu da göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.

Kasklar; farklı özelliklerde üç şekilde sınıflandırılabilinir.

* Kapalı kasklar,
* Çenesi açılabilen (hem yarım hem kapalı kullanıla bilen)
* Yüzü açıkta bırakan yarım kasklar

Kapalı tip kasklar koruması en yüksek olanlardır, Çenesi açılır kasklar ise işlevselliği açısından tercih edilmektedir. Fakat Full Face tabir edilen Kapalı tip kasklardan daha az koruma sağlarlar. Yarım kasklar ise daha çok aksesuar gibi kullanılanlardır ve koruma oranları çok düşüktür.

Herhangi bir kaza sırasında kask sürücünün kafasında sağlık ekipleri gelene kadar çıkartılmamalıdır. Kaskınıza bu yönde bir uyarı içeren bilginin olması (kaskı çıkartma olabilir) biz motosiklet sürücüleri için faydalı olacaktır.

WhatsApp'la Bilgi Al