MOTOSİKLET ÜZERİNDEKİLERE ÖNERİLER.

Gaz kolunu doğru kullanmak…

 

Motosikletin gaz kolunu doğru pozisyonda tutmak, motosikletinizle daha iyi hakimiyet kurmanızı sağlayacaktır. Peki doğru tutuş pozisyonunu nasıl ayarlarsınız? Hareket etmeden önce, sağ el iki parmağınızı(işaret ve orta) ön fren manetinin üzerine uzatıp hareket etmeye başlayacağınız zaman iki parmağınızı ön frenden gaz koluna alıp, elinizin ayarını bir daha bozmadan pozisyonunuzu ayarlayabilirsiniz.

 

GÖZLEM

Motosiklet gözlem hayati önem taşır, tüm algılarınızın açık olması gerekmektedir.

İyi bir motosiklet sürücüsü olmanın temellerinden biri iyi gözlemci olmaktır.

Ayna ayarlarınızın iyi pozisyonda ayarlanmış olması çok önemlidir.

Unutulmamalıdır ki tehlike her zaman önünüze çıkmaz, kimi zaman arkanızdan gelebilir!

Motosiklet üzerinde yoldan başka birşey düşünmemeye mutlaka dikkat edilmelidir.

Kısa bir süre bile başka bir şey düşünmeniz sizin bir anda herhangi bir tehlikeye karşı savunmasız yakalanmanıza sebep olabilir.

 

TRAFİKTE SEYİR HALİNDEYKEN;

Motosikletinizle seyir halindeyken çok şeritli yollarda mutlaka orta şeridi kullanınız ki herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığınızda sağa veya sola kendinize kaçış alanı yaratabilesiniz.

Trafiğin yoğun olduğu yerlerde, genelde iki araç arasında kalmamaya  özen gösterin(önde giden aracın tam arkasından gitmek, onun arkasından gelecek aracın duramaması halinde arada sıkışıp düşmenizi engelleyecektir).

Aynı şekilde trafik ışıklarında durmanız gerektiğinde trafik ışıklarının en sağında, en sağı müsait değilse solunda, solunda da yer yoksa iki aracın arasında durabileceğiniz şekilde pozisyon almanız gerekmektedir.

Sinyaller mutlaka kullanılmalıdır. Sinyal kullanmayan araç sürücülerine dikkat edilmelidir. Özellikle kavşaklarda algılarınızın çok daha açık olması gerekmektedir. Yol girişini çıkışını kaçıran araç sürücüleri ani manevralarla sağa sola geçiş yapabilir. Bu manevraları yaparken sinyal kullanmayı düşünemeyeceklerdir. Bu yüzden kavşak ve yol ayrımlarında uygun şerit seçilmeli trafiğin akışına göre hız arttırılmalı veya hız azaltılarak tehlike bölgesinden uzaklaşmak gerekmektedir.

 

Bir kartal gibi yollarda iyi seyirler…

iPhone’umdan gönderildi

WhatsApp'la Bilgi Al