DİKKAT HIRSIZ VAR!!!

no image added yet.

Merhaba Kartal yürekli motosiklet sevdalıları, son zaman artan motosiklet hırsızlıklarına dikkat çekmek istiyorum. Birçok kişinin severek, beğenerek heyecanla aldığı motosikletler, hırsızların gözdesi durumunda.

Bir çok haber bültenlerinde defalarca izlemişsinizdir; genelde motosiklet üzerinde iki kişi gelip önce motosikletin bulunduğu bölgede bir iki tur atıp yer analizi yaparlar, sonra motosikletin başına gelip bir iki sert darbe ile direksiyon kilidini kırıp, diğer motosikletlinin yardımıyla motosikleti çekerek götürüp kuytu bir köşede çalıştırıp sırra kadem basıyorlar. Diğer yöntemleri ise; minibüs tarzı araçlarla dolaşıp üç dört kişi motosikletin yanına yanaşıp minibüsün yan kapısını açıp motosikleti minibüse yükleyip olay yerinden hemen uzaklaşıyorlar. Daha sonrasında çaldıkları motosikletleri ya parçalayıp yedek parça olarak piyasaya sürüyorlar ya da başka bir motosikletin şasesine monte edip kullanıyorlar.

Trafikten men, trafikten çekme şartı taşıyan 2.el olarak satılan motosikletlerin motor ve şase numaralarına dikkat ediniz. Emniyet müdürlüğü; son zamanlarda çalınan motosikletlerin, motor ve şase numaraları silinerek trafikten men ya da trafikten çekme 2.el motosiklet olarak sosyal medya üzerinden insanlara pazarlamaya çalıştıklarını sık sık dile getirmektedir. Bu tür bir motosiklet aldığınızda çalıntı mal almaktan hakkınızda işlem yapılacağından çok dikkat ediniz.

Bir motosiklet sahibiyseniz ve böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız eskilerin deyimiyle eşeğinizi sağlam kazığa bağlayınız.
Motosikletinizi park ettiğinizde mutlaka direksiyon kilidinizi kullanınız. Bunun dışında taşıması biraz zahmetli olsana zincir şeklindeki kilitler kullanarak motosikletinizi bir direğe bir ağaça vb. gibi yerlere bağlamanızda yarar vardır. Bunun yanı sıra kullanılabilecek diğer kilitlerden biri de disk kilididir.
Motosiklet mağazalarında ya da internet üzerinden motosiklet aksesuaar satışı yapan sitelerde çok rahat bulabilirsiniz. Motosikletin ön tekerleğinde fren diskine takılarak kullanılan bu kilit motosikleti iterek götürmelerin önüne geçmektedir. Ama sakın sökmeden hareket edeyim demeyin.

Motosikletinizi bir yere park edeceğiniz zaman önceliğiniz kapalı bir otopark olmalıdır. Kapalı olmasa dahi açık bir otoparka bırakmanızda yarar var. Otoparka bırakma taraftarı değilseniz mutlaka kalabalığın yoğun olduğu ve etrafta güvenlik kamerası olan yerleri tercih edip, motosikletinizi disk kilidi, zincir kilit tarzı kilitlerle mutlaka kitleyiniz. Yok ben öyle kilitle filan uğraşamam ama kafam da rahat olsun diyorsanız, motosikletinizi mutlaka kasko yaptırınız. Motosiklet kaskolarına biraz fazla ücretler istense de bir kaç kasko firmasından fiyat alıp en uygununu bulabilirsiniz.

WhatsApp'la Bilgi Al