Gelin hep birlikte bu dünyayı değiştirelim

1000 Motorcu 1000 Çocuk projesinin kurucusu ve uygulayıcısı İlker Kul: “Gelin hep birlikte bu dünyayı değiştirelim” 

Her şey bir çocuğun gülümsemesi ile başladı. “Daha fazla çocuğu nasıl mutlu ederim?”, “Ne yapabilirim?”, “Kimlerden yardım alabilirim?” diye düşündü ve kendi kendisine sponsor olmaya karar verdi. Motosikletçilerin fotoğraflarını çekip, karşılığında çok cüzzi bir meblağ alıp, bu parayla köy okullarında okuyan çocuklara yardım yapmaya karar veren İlker Kul, hedefini 1000 motorcunun fotoğraflarını çekip 1000 çocuğa yardım ulaştırmak olarak belirledi. Gerçi artık fotoğraf çektirmek isteyen herkese açık bu proje… Haydi siz de objektifimin karşına geçin ve bir çocuğun mutluluğuna sebep olun.

Önce sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben İlker Kül… 1000 Motorcu 1000 Çocuk projesinin kurucusuyum. Uzun yıllar boyunca otomotiv sektöründe çalıştım. Hobim olan fotoğrafçılığı da paralel olarak sürdürdüm ve Atlas Çocuk, Borajet Havayolları gibi dergilerde fotoğrafçılık yaptım.

Motosiklete binmeye ne zaman ve nasıl başladınız?

Motosiklete yaklaşık üç yıl önce başladım. Aslında bisikletçiydim. Bisikletimle hem ormanlarda ve sahillerde gezmeyi seviyordum hem de kamplı uzun turlar yapıyordum. Ancak pedal çevirerek gezmek motosikletle yapılacak gezilerden daha fazla zaman aldığından çok daha cazip geldi. O yüzden motosiklete hızlı bir adaptasyon yaşadım ve gezilerimi artık hep motosiklet ile yapmaya başladım.

1000 motorcu 1000 çocuk projesi ne zaman, nasıl ortaya çıktı?

1000 Motorcu 1000 Çocuk projesinin tohumları ilk olarak 2011 yılında atıldı. Çocukları çok seviyorum. Uzun yıllar iş hayatımdan arta kalan zamanlarımda çocuklar için eğitici kamplar düzenledim, Anadolu’da köy okullarını gezip maddi zorluklar içinde okumaya çalışan çocuklara yardımlar götürdüm. Bütün bu süre zarfında hayalim daha fazla çocuğun eğitim ihtiyaçlarına destek verebilmek ve zorlu yaşam koşullarını biraz olsun iyileştirebilmekti. Nihayet 2016 Mayıs ayında bu hayalimi gerçekleştirmek için bir adım attım ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk projesini başlattım.

2017 Temmuz ayında kurumsal iş hayatıma son verdim ve sadece çocuklara yardım yaparak geçireceğim yeni bir hayata başladım. 1000 Motorcu 1000 Çocuk projesi hayatta en sevdiğim üç şeyi bir araya getiren bir proje oldu: Çocuklar, motosiklet tutkusu ve fotoğraf…

Motosikletimle Anadolu’yu dolaşarak projeye destek olmak amacıyla fotoğraf çekimi yaptırmak isteyenler için çekimler yapıyorum. Bu çekimlerden elde ettiğim gelirle yardım paketleri hazırlayıp, motorumla Anadolu’daki köy okullarını dolaşıyorum ve çocuklara bu paketleri ulaştırıyorum. Hem manevi hem gerçek anlamda çıktığım bu yolculukta benim ve çocukların sizin desteğinize ihtiyacı olacak. Dilerim yollarımız kesişir ve 1000 Motorcu 1000 Çocuk, yoluna çok daha büyüyerek devam eder.

Neden 1000?

Bilmem, o an aklımdan geçen çocuk sayısı birden 1000 oldu. Ama artık “Her yıl 1000 çocuk” diyorum.

1000 Motorcu 1000 Çocuk projesi tam olarak nedir? İnsanlar bu projeye nasıl katılabilir?

1000 Motorcu 1000 Çocuk, tamamen bir sosyal yardım projesidir. Amacım fotoğraf çekimlerinden elde ettiğim gelirle zor şartlarda okumaya çalışan köy okullarındaki çocuklara giyim ve kırtasiye yardımları ulaştırmak. Projeye herkes birçok şekilde destek olabilir herkes. Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar çekimlere katılabilirler. Çekimler için her şehirde minimum on kişi toplanması benim için yeterlidir. Her yere gidebilirim ve bugüne kadar gittim. Projemin sponsorlarından olan ve aynı zamanda tüm yardım malzemelerini karsız veren www.ercanlar.com/1000-motorcu-1000-cocuk adresindeki ürünlerden satın alıp havuza atabilir.

Motorcu olmayan kişilere açık mısınız, bu kişiler nasıl destek olabilir?

Destek olmak isteyen herkese açıktır projem. Herkes proje kapsamında çekimlere katılabilir. Konsepti, tamamen destekleyen insanlar belirliyor. Sporcusu, bisikletçisi, çalışanı, çalışmayanı herkes, istediği çekimleri yaptırıp projeye katılabilir. Ayrıca dileyen herkes benimle okullara da gelebilir.

Gittiğiniz yerlerdeki okullar ve çocuklarla ilgili gözlemleriniz neler?

Bugüne kadar 138 okula destek ulaştırdım. Bu projeyle ise 19. Gördüğüm en önemli şey, çocuklara hediye ettiğimiz yardım paketlerinden çok, gösterdiğimiz ilgiye ve sevgiye önem vermeleri oldu. Onların hayatlarında çok önemli bir yer edindiğimizi düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Söylemek istediğim en önemli şey, sevgiyle dünyadaki her türlü kötülüğün önüne geçebileceğimiz. Ben bunun için işimi bıraktım, evimi kapattım. Paranın kazandırdığı maddi her şeyi hayatımdan çıkarttım. Şimdi sadece motosikletim, fotoğraf makinem, kamp malzemem ve kalbimle yollardayım. Dört aydır bu şekilde yaşıyorum ve açılmayan tek bir kapı bile olmadı. Gelin hep birlikte bu dünyayı değiştirelim.

https://www.instagram.com/1000motorcu1000cocuk/
https://www.facebook.com/1000motorcu1000cocuk/

WhatsApp'la Bilgi Al