Motosiklet Gezileri

no image added yet.

Sevgili motosiklet sevdalıları havaların iyice ısınmaya başladığı şu günlerde sizleri hafta sonu şöyle motosikletinize atlayıp hem biraz yol yapıp hem de ruhunuzu dinlendireceğiniz, sizleri şehrin kalabalığından uzaklaştıracak bir hafta sonu kaçamağı yapmaya davet ediyorum. Harika bir rota İğne Ada…

İğne Ada’ya ulaşabilmeniz için 3 yol tercihinde bulunabilirsiniz;
Birinci yol; maslak-tem güzergahını kullanarak Mahmutbey gişelerden geçip, Çerkezköy üzerinden Saray – Vize istikametinden devam ederek İğne Ada’ya ulaşabilirsiniz.
Genellikle araçlarıyla ya da toplu taşıma araçlarıyla gidenlerin tercih ettiği yol olduğundan dolayı yol üzerinde bilindik mola yerlerine uğrayıp, çayınızı, kahvenizi yudumlayıp, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. ( Bu güzergahdan gitmeyi tercih ederseniz yol 300 km sürmektedir.)

Tercih edebileceğiniz ikinci güzergah; Maslaktan – Tem otoyoluna bağlanıp, Hasdal çıkışından çıkıp, Kemerburgaz – Göktürk – Subaşını izleyip Saray – Vize – Poyrazlı – Demirköy üzerinden İğne Ada’ya ulaşabilirsiniz. Bu yol güzergahını tercih ettiğinizde, Binkılıç’da mola verebilir, çay – kahve içebilir ya da motosikletinizi biraz daha sürerek Çakıllı köyünde 418 senelik çınar ağaçının gölgesine, motosikletlerinizi çekip biraz dinlenme fırsatı bulabilirsiniz(tercihimdir). (Bu güzergahı izlerseniz İğne Ada’ya varış 280 km sürmektedir.)

Üçüncü yol tercihiniz ise (tavsiyemdir); doğasıyla sizi kendisine hayran bırakabilecek köy yolları… Yine Maslak – Hasdal – Kemerburgaz – Göktürk istikametinden Akpınar – Okçular – Kömürköy – Kızılağaç – Sivriler – Demirköy güzergahını takip edip, Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. Köy yolları biraz kötü olsa da doğasının insanı içine çektiği keyifli bir yoldur. Bu güzergahda Kızılağaç köy meydanında kahvenizi çayınızı yudumlayabileceğiniz mola yeri bulabilirsiniz. (Bu güzergahdan İğne Ada’ya ulaşım 255 km sürmektedir.)

İğne Ada’ya vardığınızda isterseniz çadır kurabilir, isterseniz etraftaki pansiyonlarda konaklama yapabilirsiniz. İğne Ada milli park yeri olduğundan dolayı, istediğiniz bir noktada çadır kurup, kamp yapmak isterseniz, öncelikle jandarmadan izin almanız gerekmektedir. Onların size gösterecekleri belli noktalarda çadırınızı kurup, gönül rahatlığıyla kampınızı gerçekleştirebilirsiniz.
Bunun dışında İğne Ada’nın içersinde, sahil boyunca istediğiniz noktada çadır kurup, kamp yapabilirsiniz.

İğne Ada’ya girdikten sonra sola dönüp sağı takip ederseniz limana varabilirsiniz. Limanda, Şahin tepesine çıkıp, güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bunun dışında İğne Ada’nın içersinde “kendin pişir, kendin ye” gibi mekanlar bulmanız mümkün. Ama biraz daha sabredip,
Beğendik köyüne doğru ilerlerseniz, orada yerli halkın kendi elleriyle yaptıkları “çingene tavuğunun” tadına bakabilirsiniz. (Mutlaka yemenizi tavsiye ederim.) İsterseniz Beğendik köyünde de çadır kurabilir, Bulgaristan manzaralı bu şirin köyde de konaklayabilirsiniz.

Motosikletle yapacağınız bu güzel hafta sonu kaçamağınızda, motosiklet arızası ya da herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmanız durumunda, köyün eskilerinden ve motosiklet sevdalısı Cevat ustayı arayıp, (0533 723 49 80) çekinmeden yardım isteyebilirsiniz.

Bir kartal gibi yollarda iyi seyirler…

WhatsApp'la Bilgi Al