Yağışlı Havalarda Motosiklet Kullanmak

no image added yet.

Yağmurlu havalarda motosiklet kullanmak meşakkatli iştir. Malum sonbaharın gelmesiyle yağmurların artması, motosiklet kullanıcılarının daha dikkatli olmasını gerektirmektedir. Motosiklet kullanıyorsanız; hava durumunu yakından takip ediyorsunuz demektir. Fakat bazı günlerde sabah güzel görünen hava öğleden sonra yağışlı bir havaya dönüşebilir. Bu ihtimale karşı temkinli olmanızda fayda vardır. Bunun için sonbahar ve kış aylarında yanınızda, sırt çantanızda ya da varsa motosikletinizin bagajında mutlaka bir yağmurluk bulundurmanız sizin adınıza iyi olacaktır. Böyle havalarda mutlaka görünürlülüğü artırıcı ekipmanlar kullanılmalıdır.

Yağmurda ilk dikkat etmeniz gereken şey ekipmanlarınızın sizi koruması olmalıdır.
Bunun dışında yağmurun ilk yere düştüğü an tüm sürücüler için tehlikenin arttığı ve aracın daha dikkatli sürülmesi gereken dakikalardır. Özellikle otoyol tarzı yollarda seyrediyorsanız kamyon, kamyonet, tır gibi büyük hacimli araçların yanınızdan yüksek süratle geçtiği anlara oluşturabileceği tehlikelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin; araç geçtikten sonra lastiklerinden üzerinize atacağı çamurumsu maddeler, yoldaki su birikintisini üzerinize sıçratması ve bunun sonucunda kaskınızın vizörü kirlenip bir anlık görüş kaybınıza neden olması gibi… Bu gibi durumlarda vizörünüzü arada bir eldiveninizle temizlemek yolunuzda daha sağlıklı ilerlemenize yardımcı olur. Bunu yaparkende mutlaka süratinizi azaltarak daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yollardaki şerit çizgilerinin ve mazgalların yağmurlu havalarda kaygan olabileceğini asla aklınızdan çıkarmamanız gereken bir başka detaydır. Trafiğin yoğunluğundan dolayı emniyet şeridini kullanıyorsanız, ( mümkün oldukça kullanmayın, yasal değildir) yağmurlu havalarda daha dikkatli olmanızda fayda vardır, önceden arıza yapan araç emniyet şeridini kullanmış ve istemeyerek de olsa tamir yapıldığı şerit üzerine mazot, yağ vb. gibi maddeler akıtmış olabilir. Yağmurlu havalarda bu yağ veya mazot tabakası belli olmayacağından dolayı,motosikletinizin bir anda kayma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Fren mesafeleri uzayabileceğinden süratinizi kuru havalara oranla biraz düşürmeniz gerekmektedir. Derinliğini hesaplayamadığınızdan su birikintilerine girmekten kaçının. Yağışlı havalarda su, yol kenarlarında birikebileceğinden dolayı viraj giriş ve çıkışlarında çok fazla kenarlar kullanılmamalı, yol ortalanmalı ve motosiklet çok fazla yatırılmamalıdır. Uygun vites, uygun süratle girilmeli ve devamlı viraj çıkışına doğru bakılmalıdır.

Yağışlı havalarda dikkat etmeniz gereken hususlardan biride lastiklerinizdir. Lastiklerinizin havası gereken ölçüde ve hava tipine uygun olmalıdır.
Yağmur suyu, lastiklerin altından girerek, yanlara doğru kayar. Sığ lastik kanalı,
düşey açı yaptığında, üzerine gelen baskı yüzünden bu suyu salar. Bu da, yolla lastik arasındaki sürtünme alanını azaltır. İyi bir yağmur lastiği, derin ve açılı oluklarıyla, bu tehlikeleri önler. Buna karşın bu tür lastikler, kuru havada ideal olan lastiklerin yanal eğimine sahip olmadıklarından, normal günlerde sürüş bakımından rahatsız edici, çekişi düşürücüdür.

WhatsApp'la Bilgi Al